Kopie - DSC_0426

HEMEROCALLIS L. – DENIVKA

Oblíbené trvalky, domovem v mírném pásmu Asie. Mají dužnaté kořeny a dlouhé úzké mečovité nebo trávovité listy. Květy liliovité, žluté až oranžové, v okoličnatém hroznu. Jsou nenáročné, daří se v každé lepší zahradní půdě, je-li jen trochu vlhká, a to na výsluní i v polostínu. Nejhezčí jsou starší dobře urostlé rostliny. Množí se dělením trsů na jaře nebo semenem ihned po uzrání. Dobře se vyjímají ve skupinách, záhonech nebo ojediněle v trávníku, zvláště v blízkosti vody. Jsou vhodné i k řezu a pro výsadbu do velkých sadů a parků.

Hemerocallis flava L. je domovem v jižní Evropě a západní Sibiři. Výška je 70 – 80 cm, listy leskle zelené, květy po 6 – 9 v hroznu rozkvétají v květnu a červnu; jsou čistě žluté, vonné.

Hemerocallis fulva L. – jižní Evropa a Čína. Je vyšší, listy má silně zahnuté, na rubu šedozelené. Hrozen je složen ze 6 – 12 květů, nevonných, na okraji zvlněných, okrově hnědých a postupně rozkvétajících. Kvete později, v květnu, červnu až červenci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>