Afrikán

TAGETES L. – AKSAMITNÍK (AFRIKÁN)

Jsou to nenáročné letničky mexického původu, vysoké i nízké, s květy žlutými, oranžovými a žlutohnědými. Listy jsou jemně stříhané, lichozpeřené. Všechny druhy se vysévají do pařeniště v dubnu a v druhé polovině května na slunné stanoviště, nízké na 15 – 25 cm, vysoké na 40 – 50 cm. Kvetou bohatě celé léto a jsou silně aromatické.

Z nižších druhů je důležitý T. patula L. – aksamitník odstálý, který je keříčkovitý, 40 – 50 cm vysoký, květ má střední terč značně zvýšený. Nejcennější jsou jeho nízké a plnokvěté formy: T. p. var. pumila hort., který je asi 15 – 20 cm vysoký, T. p. var. nana (obr 177) vysoký do 30 cm a T. p. var. variegata hort., pestrý žlutočervený.

Z vysokých druhů jsou to hlavně: T. erecta L. – aksamitník vzpřímený, až 1 m vysoký; plnokvětá forma var. fl. pleno hort. s velkými zlatooranžovými květy (obr. 178), var. fistulosa hort. jen s trubičkovitými plátky, var. citrina hort. citronově žlutý aj. T. signata BARTL. – aksamitník značkovaný, až 70 cm vysoký s drobnými, skvrnitými jednoduchými květy, má také nízké variety na obruby jako T. patula.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>