CHEIRANTHUS CHEIRI L. – CHÝR, LAKA, ZIMNÍ FIALA

Je to již dávno známá kulturní rostlina, pocházející z jižní Evropy. Květy má v konečných hroznech, velmi vonné, vykvétající v létě v odstínech žluté, hnědé a fialové barvy.

Pěstují se ve dvou typech: 1. Keřové, již od země rozvětvené, u nichž každá osa je zakončena jedním květním hroznem. Hodí se hlavně pro pěstování v hrnkách ak výsadbě na záhony. 2. Vysoké, rozvětvené, pouze s jedním velkým květním hroznem na konci osy, které se hodí k výsadbě záhonů a k řezu. Mezi těmito dvěma typy je mnoho přechodů. Nejčastěji pěstované červenohnědě zbarvené odrůdy jsou „Goliáš“ a „Drážďanské“, z odrůd červenavě zbarvených je to „Ohnivý král“, ze zlatohnědých „Hamlet“. Z novějších odrůd se pěstuje zejména „Časný zázrak“, který při včasném výsevu kvete ještě v témž roce.

Laky vyséváme v květnu. V 1 g je asi 500 semen. Semeno klíčí za 5 – 10 dní a klíčivost podržuje 3 – 4 roky. Do vyklíčení potřebují laky stejnoměrnou vlhkost a přistínění, později jim dopřejeme plné světlo a hodně vzduchu. Vzdálenost výsadby je 30 x 35 cm. Žádají výživnou půdu ve staré síle. Koncem srpna až v září je vyndáme opatrně z volné půdy a vysazujeme do hrnků (12 až 14 cm) do lehčí kompostní zeminy. Do zakořenění potřebují zastínění, později výsluní. Přezimujeme je ve vyvezeném pařeništi, kam jsme dospod dali trochu listu. Dokud nepřijdou mrazy, pěstujeme bez oken, při mrazech přikrýváme okny, za silnějšího mrazu dáváme ještě přikrývky. V pařeništi nesmějí rostliny zaschnout, musí mít dostatek světla a vzduchu, proto větráme, kdykoliv to počasí dovolí. V lednu až v únoru, kdy žačínají rostliny rašit, přenášíme je do bezmrazé místnosti, později do studeného skleníku. Vyšší teplota není vhodná, poněvadž rostliny mají příliš slabé a dlouhé výhony a špatně vybarvené květy. Laky můžeme přezimovat i na venkovských záhonech pod lehkou přikrývkou z chvojí.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>