CAMPANULA MEDIUM L. – ZVONEK ZAHRADNÍ

Pochází z jižní Evropy a Francie. Je asi 60 – 100 cm vysoká, pyramidálního vzrůstu, kvete v červnu až srpnu. Z původního zvonku s velkými modrofialovými květy bylo vypěstováno mnoho zahradních variet s květy světle až tmavě modrými, bílými a růžovými.

Nejkrásnější odrůdou je C. medium var. calycanthema hort. – zvonek kalichokvětý, (obr. 182), který má kalich i korunu stejně zbarvenou.

Vyséváme je v červnu hodně řídce, abychom získali silné sazenice. V 1 g je asi 1600 semen, která klíčí do dvou týdnů a klíčivost podržují 3 roky. Silné sazenice vysazujeme na vzdálenost 40 x 50 cm. V zimě snadno zmrzají, proto je chráníme přikrývkou z chvojí. Dají se přesazovat i krátce před květem, ovšem s neporušeným balem.

Zvonky se hodí k osazování záhonů, na skupiny, v malých skupinkách před křoviny nebo do pestrých záhonů. Dá se jich velmi dobře použít k řezu, zejména bíle a růžově kvetoucích odrůd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>