karafiat

DIANTHUS CARYPHYLLUS L. – KARAFIÁT

Trvalka planě rostoucí po celé jižní Evropě, je až 90 cm vysoká. Listy má čárkovité, květy v různých barvách, příjemně vonné. Podle vzrůstu, pěstování a doby květu se dělí na karafiáty: 1. stále kvetoucí – remontantní, 2. jednou kvetoucí – venkovské karafiáty.

Venkovské karafiáty se pěstují většinou jako dvouleté. Množí se téměř výhradně semenem v květnu až v červnu. Vyséváme je do studeného pařeniště do lehčí zeminy a do vyklíčení stíníme. V 1 g je asi 600 – 1200 semen, která podržují klíčivost až 4 roky. Po vyklíčení je záhy přepichujeme a v červenci až v srpnu je vysazujeme asi na vzdálenost 20 cm, nepříliš hluboko, na záhony z jara vyhnojené. Vysazujeme-li později, přikrýváme je chvojím. Hodí se na záhony, skupinky, k řezu a nižší i do hrnků.

Nejčastěji se pěstují karafiáty grenadinské (granátové); kvetou od června do konce července, převážně v temné granátově červené barvě, a novější odrůdy i v bílé a žluté barvě. Květy silně voní. Mají význam hlavně pro řez.

Vídeňské karafiáty jsou nižší, asi 25 – 30 cm vysoké, košatého vzrůstu, kvetou v různých barvách již od června.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>