Vergissmeinnicht

MYOSOTIS L. – POMNĚNKA

Pomněnka roste planě všude v mírném pásmu severní polokoule.

Myosotis alpestris hort., původem z Alp, je výchozí formou našich zahradních pomněnek. Kvete časně z jara, je 30 – 40 cm vysoká s jasně modrými květy ve vijanech. Odrůd je značné množství. Z vyšších odrůd je cenná „Blauer Korb“, tmavomodrá, kompaktní a rovněž tak „Indigo“, starší odrůda s oblohově modrými květy, obě výborné k řezu. Novější odrůda pěstována pro řez je „Modrý zázrak“, pomněnka až 40 cm vysoká, krásně živě modrá, bohatě kvetoucí. Z nízkých odrůd má význam M. a. var. Victoria compacta hort. pro pěstování v hrnkách a na záhonech. K modře kvetoucím odrůdám řadí se i méně oblíbené odrůdy růžově a bíle kvetoucí.

Vyséváme je v červenci. V 1 g je asi 400 – 500 semen, která klíčí do dvou týdnů a podržují klíčivost 3 – 4 roky. Do vyklíčení potřebují stín a vlhkou zem. Silné sazenice vysazujeme na vzdálenost 15 x 25 cm. Můžeme přesazovat i kvetoucí rostliny. Pěstujeme-li pomněnky k řezu, volíme vyšší odrůdy; vysazujeme je do pařeniště, kde přezimují. Z jara do března dáváme na pařeniště okna, a tím uspíšíme vykvétání asi o 14 dní. Důležité je hodně větrat, jinak se květy špatně vybarví.

Myosotis hybrida hort. Pod tímto názvem shrnujeme odrůdy nízké, se širšími, chloupkatějšími listy. Tyto odrůdy nejsou zimovzdorné a hodí se hlavně pro pěstování v hrnkách. Nejvědčnější odrůdou je „Anna Marie Fischer“; asi o týden dříve kvete odrůda „Gerda Seeger“. Vyséváme je v červnu, vysazujeme na záhony nebo do studeného pařeniště a na podzim je přesazujeme do hrnků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>