Assortment of Pansies

VIOLA TRICOLOR L. – MACEŠKA TŘÍBAREVNÁ

Viola trikolor je mateční druh všech kulturních zahradních velkokvětých macešek. Výběrem a křížením se získalo velké množství zahradních odrůd, které se od sebe liší velikostí, barvou i dobou květu. Rozlišujeme několik variant: Viola trikolor var. hiemalis hort. časně kvetoucí, začíná kvést již na podzim. O něco později kvetou macešky trnavské. Druhou skupinu tvoří macešky velkokvěté, Viola trikolor var. maxima hort., které kvetou asi o 4 týdny později, mají větší květy a kvetou déle, až do léta. K nim se řadí macešky „Trimardeau“, „Roggli“ a pozdě kvetoucí macešky „Švýcarské obrovské“.

Macešky vyséváme v červenci. V 1 g je asi 800 semen, klíčících za 14 dní. Klíčivost podržují 2 roky. Na 1 pařeništní okno počítáme 4 – 5 g semene. Semeno přikrýváme jen slabě zeminou a přistíníme. Po vyklíčení přestáváme stínit a opatrně zaléváme. Doporučuje se semenáčky přepichovat. Od konce srpna vysazujeme na záhony do výživné půdy ve staré síle. Velkokvěté odrůdy vyžadují zvlášť dobrou půdu, jinak květy zůstávají drobné. Vzdálenost výsadby je 15krát 20 cm.

Macešky se výborně hodí na obruby, na výsadbu větších kobercových ploch, na hroby, do okenních truhlíků, do hrnků a k řezu do malých kytiček.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>