naprstnik

DIGITALIS L. – NÁPRSTNÍK

Náprstník roste planě po celé Evropě i ve Střední Asii. Je to sice trvalka, která vydrží na záhoně 3 roky i déle, ale většinou se pěstuje jako dvouletá. Na zahradách se pěstuje Digitalis purpurea L., pocházející ze západní a jižní Evropy, u nás zdomácnělý v západních Čechách.

Oblíbenější je jeho varieta D. p. var. gloxiniaeflora hort., která je bujnějšího vzrůstu a má větší květy s bohatou stupnicí barev od bílé přes růžovou k purpurové (obr. 183).

Pro výsadbu velkých ploch vyséváme Digitalis v létě přímo na místo. Je však lépe vysévat jej v květnu až v červnu na výsevní záhony a po zesílení přesazovat na vzdálenost 30 x 30 cm. Semeno je zcela jemné, proto se vysévá jen na povrch, přitlačí a nepřikrývá zeminou. V 1 g je asi 10 000 semen, klíčících do 14 dnů. Semeno podržuje klíčivost 3 roky. Náprstníky jsou zcela nenáročné, avšak celá rostlina je prudce jedovatá. Používá se jich k výsadbě na záhony, na skupiny před keře  a také k řezu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>