Kopie - DSC_0067

Rychlení růží

Květy můžeme získat: vlastním rychlením v době zimní, přirychlováním (zkracováním doby vegetačního klidu) pro časné jarní květy, prodlužováním doby vegetace pro pozdní květy podzimní.

Pro každý způsob je nutno rostliny náležitě připravit. Důležitá je i volba podnože. Pro rostliny určené pouze k přirychlování se hodí velmi dobře Rosa canina L., které ovšem nelze použít pro rostliny k zimnímu rychlení, neboť nutně vyžaduje zimní klid. Pro zimní rychlení s úspěchem používáme jako podnože Rosa manetti CRIV., která se hodí pro všechny …

Číst více

Rychlení jiných důležitých okrasných dřevin

Prunus triloba var. plena DIPP. působí svými přisedlými, plnými růžovými květy jako umělá rostlina. Většinou se pěstuje ve tvaru keře, zřídka ve formě stromku. Očkovanci na podnoži St. Julien se po vyrašení na jaře zaštípnou za třetím až pátým listem, aby se rostlina rozvětvila. Na pdzim  se sázejí do hrnků do dobré ornice s kompostem a rašelinou av hlubokém pařeništi přezimují. Na jaře je seřízneme na 3 – 4 očka a po vyrašení odstraníme všechny slabé výhony. Přes léto se …

Číst více

Rychlení šeříků

K rychlení se hodí jen některé odrůdy Syringa vulgarit L., a to rostliny nejméně tříleté, řádně zakořenělé, se silnými výhony, které mají květní pupeny náležitě vyvinuté. Poněvadž ušlechtilé odrůdy, vhodné k rychlení, rozmnožujeme hlavně očkováním, musíme si opatřit dostatek vhodných podnoží. Nejlépe vyhovuje semenáč druhu Syringa vulgarit. Dá se použít i kořenových řízků šeříku, které snadno zakořeňují.

Jednoleté a vytříděné semenáče vysazujeme na jaře na záhony s těžší, ale propustnou zeminou zásobenou humusem a živinami, dobře vyhnojenou chlévskou mrvou, která …

Číst více