Spolu s pelargonií patří mezi nejpopulárnější květiny venkovských oken; v tržních kulturách se dnes pěstuje již v menší míře než dříve. Patří mezi stále zelené, po celé léto bohatě kvetoucí keře s nápadnými suknicovitými nebo trubkovitými květy, u nichž bývají výrazně zbarveny nejen plátky korunní, ale i kališní, a to někdy stejně, někdy odlišně. Z velkého množství druhů, domácích vesměs v Jižní a Střední Americe, se dnes pěstují v tržních kulturách hlavně plnokvěté pestrobarevné hybridy převislé, vhodné pro osazování okenních …
Skleníkové rostliny okrasné květem
ABUTILON GAERTN. – PODSLUNEČNÍK
Jihoamerický keře s množstvím druhů; činí svými listy dojem zjemnělé pokojové lipky. Typické květy formy obrácených slunečníků jsou v různých barvách, u nových odrůd mají až 10 cm v průměru. Pěstuje se jen jako vedlejší rostlina dekorační, a to v malém měřítku.
Rozmnožuje se osními řízky nebo semenem. Semena se vysévají v lednu, semenáčky se přepíchají na 5 x 5 cm, potom se brzy hákují do 9 – 10cm hrnků do směsi listovky, drnovky a písku a po zakořenění se …
MALVACEAE – SLÉZOVITÉ
Čeleď zahrnující 33 rodů s 900 druhy, domácími v teplých pásmech. Jsou to většinou byliny nebo keře, s dlanitě dělenými listy a pětičlennými květy. Plod je terčovitý nebo tobolka. Pěstuje se hlavně rod Abutilon GAERTN. a méně Hibiscus L.…
PASSIFLORA L. – MUČENKA
Popínavá úponkovitá, stále zelená rostlina s dlanitě zpeřeným, tmavozeleným listem, která je oblíbena zvláště na venkově za okny, a to pro velké, krásné složité květy. Původem z Jižní Ameriky, kde je rozšířena v mnoha druzích, rozmnožuje se pro tržní účely jen v omezené míře a jen v několika druzích: P. coerulae L., s modrými květy, která je u nás nejznámější (obr. 151) P. rubra hort., s květem červeným, P. violacea VELL., s květy fialovými.
Rozmnožuje se hlavně osními řízky, řidčeji …
PASSIFLORACEAE – MUČENKOVITÉ
Většinou popínavé keře se střídavými dlanitě dělenými listy a pětičetnými květy. Plod je tobolka. Jsou domovem v tropech a subtropech v 18 rodech se 400 druhy. Jako hrnkovou kulturu pěstujeme oblíbenou lianu Passiflora L.…
CYTISUS L. – ČILIMINÍK
Keříčky s trojčetnými vlnatými lístečky a žlutými hrozny vonných květů. Pěstují se k velikonočnímu vykvétání. Z druhů se pěstuje hlavně C. praecox BEAN. se žlutými vonnými květy.
Rozmnožuje se řízky, obyčejně v dubnu – květnu, když matečení rostliny odkvetly, na poloteplé množárně, kde zakořeňují asi 4 – 5 týdnů. Po zakořenění je vysazujeme do polotěžké zeminy ve studeném pařeništi, kde je zpočátku pěstujeme uzavřeně a později postupně bez oken. V srpnu je vysadíme do hrnků průměru 8 – 9 cm, …
FABACEAE – BOBOVITÉ
Jsou většinou dřeviny a byliny, se střídavými složenými listy a pětičetnými pyskatými květy, často libě vonnými. Plod je vícesemenný lusk. Jedna z nejbohatších čeledí, se 308 rody a asi 8000 druhy, rozšířenými vesměs v mírném pásmu severní polokoule. V hrnkových kulturách pěstujeme jen Cytisus L.…
BOUGAINVILLEA COMM.
Lianovitá rostlina s dlouhými, řídce ostnitými šlahounovitými výhony a široce kopinatým, měkkým, hladkým listem. Pěstuje se pro pěkné, lilákově zbarvené podokvětní listeny, které vykvétají od dubna do června. Domovem je asi v 7 druzích v Jižní Americe, z nichž se v květinářských kulturách pěstuje pouze Bougainvillea glabra CHOISY a hlavně její kulturní varieta s větším a intensivněji karmínovým květem – B. glabra var. sanderiana hort.
Hlavní způsob množení je vrcholovými osními řízky; vedlejším způsobem množení je množení řízky kořenovými a …
MIRABILIACEAE – NOCENKOVITÉ
Keře nebo byliny z teplého pásma Ameriky, kde jsou zastoupeny 18 rody a 160 druhy. Listy mají vstřícné, zbarvené okvětí pětičetné; plod je nažka. Ve sklenících se pěstuje bohatě kvetoucí liana Bougainvillea COMM.…
CAMELLIA L. – KAMELIE
C. Japonka L., od které pocházejí všechny kulturní variety a formy, se pěstuje jako stále zelený keř s kožovitým lesklým listem a nádhernými dužnatými plnými květy; vykvétá od vánoc do velikonoc.
Rozmnožuje se skoro výhradně řízky, a to od ledna do března, kdy mateční rostliny po odkvětu seřezáváme. Nejlepší řízky jsou z vrcholových větévek; není-li jich však dostatek, použijeme k řízkování i větévek postranních. Řízky se 3 listy po upravení vysadíme do množárenského záhonu s teplotou půdy 22 – 24 …