NERTERA DEPRESSA BANKS ET SOL.

Roste planě ve vysokých pohořích Chile a Peru. Je velmi nízká, měří pouze několik centimetrů, takže se podobá trávníku. Silně odnožuje a je dosti stínomilná. Má malé lístky s velikými palisty srostlými v pochvu. Květy jsou maličké, nevzhledné, v paždí listů. Rozkvétají v červnu a za několik týdnů se objeví na rostlinách velké množství drobných, trvanlivých, oranžově červených dvousemenných bobulí. Jejich semeno podržuje klíčivost dva roky. Plody vydrží na rostlinách téměř celou zimu.

Množí se semenem a řízkováním. Vyséváme ji na jaře do misek naplněných písčitou listovkou. Klíčí velmi brzy a potom se přepichují po dvou a po třech do truhlíků. Zakořenělé a silné se sází do malých hrnků, v nichž zůstanou až do prodeje. Nejlepší půdní směsí je listovka nebo rašelina s ornicí nebo kompostem s přídavkem písku. Osvědčuje se přidání omítky, která má příznivý vliv na lepší vybarvení plodů. Půda nesmí být živná, neboť rostliny tvoří málo plodů a snadno hynou. Častěji ji množíme v září řízkováním nebo oddělky. Řízky pícháme přímo do malých hrnků, umístíme do studeného pařeniště a s příchodem zimy přeneseme do studeného skleníku. V únoru a březnu zvýšíme vlhkost a teplotu. V březnu a dubnu je přenášíme do poloteplého pařeniště. Jakmile začnou tvořit květy a rozkvétat, zastavíme postřik a opatrně zaléváme, po nasazení plodů postřik opět zvýšíme. Za poledne je přistíníme, neboť milují polostín. Koncem července začínají plody dozrávat a vybarvovat se. Tehdy jsou prodejné. Nertera je pěkná pokojová rostlina pro podzimní a zimní období, neboť snáší i chladno, málo vláhy a živin; žádá však dostatek světla a vzduchu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>