RIVINA L. – SAMOŠEK PESTRÝ

Vzpřímený polokeř je původem z pobřeží Ameriky. Tvoří zbrázděné a vidličnatě větvené výhony s vejčitými listy. Květy jsou malé a sestavené v hroznech. Květenství sedí téměř vždy v místě rozvětvení. Z opylených květů se tvoří malé jednosemenné bobule. Jsou dužnaté a podle odrůdy červeně, fialově nebo modře zbarvené.

Rozmnožuje se snadno, hlavně semenem. Vyséváme v únoru a březnu do misek a truhlíků. Semenáčky nejdříve přepichujeme do truhlíků a později sázíme jednotlivě nebo po třech do malých hrnků. Tím získáme brzy prodejné rostliny. Velmi dobře se množí řízkováním, neboť rychle zakořeňují. Potom je sázíme do hrnků stejně jako semenáčky. V květnu je zapustíme do pařeniště a v létě na záhony. Po krátkém přistínění a otužení snesou i plné slunce.

Důležitá je půdní směs, zálivka, řez a tvarování. K sázení užíváme vzdušnou chudší směs z pařeništní zeminy a písku s přídavkem jemné staré omítky. V mládí zaléváme hodně, po nasazení plodů opatrně, aby nezahnívaly. Během růstu zaštipujeme a tak docílíme pěkného rozvětvení keře. Plody dozrávají v zimě. Zbarvují se korálově červeně a vydrží na rostlině téměř celou zimu. Vyžadují však hodně světla a celou zimu teplotu 9 – 11 °C, jinak opadávají listy, květy i plody. Je to pěkná pokojová rostlina pro zimní období, dosud však málo rozšířená.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>