Kytice

Podle účelu a tvaru rozdělujeme vázané kytice na kytice svatební nebo jiné oslavné a na kytice pohřební.

Kytice svatební dělíme podle tvaru na jednostranné (obr. 255) nebo kulaté – oboustranné. Dnes jsou žádány převážně kytice jednostranné, které lépe vyniknou při držení v ruce. Kytice oboustranné lépe vynikají ve váze na svatebním stole. Nejčastěji se svatební kytice vážou z květů bílých, řidčeji růžových nebo červených. Hlavním základním materiálem je jemná vazačská zeleň (Asparagus sprengeri a plumosus, listy Nephrolepis, Adiantum, Selaginella, Pteris a Medeola), do níž se vkládají poněkud řidčeji květy kaly, karafiátů, růží, konvalinek, rychlení šeříků, kamelií, hyacintů apod. Květy se zpravidla vyztužují nebo navazují drátem, aby jim mohl být dán přesný směr i výška. Kytice se uzavírá bílým krepovým papírem, kterým se zakryjí stopky květů, a svazuje se bílou stužkou. Po zhotovení se ihned jemně orosí mlhovkou a uloží do chladna nebo odevzdá zákazníkovi. Pro družičky se zhotovují kytice menší, zpravidla barvy růžové nebo červené, pro ostatní svatebčany pak malé kytičky do ruky.

Kytice oslavné se zhotovují z různého jednobarevného nebo více barevného materiálu. Příliš ostré barevné rozdíly nejsou vkusné, zvláště u barev studených a vzájemně neladících (tmavomodrá a tmavočervená).

Kytice do ruky mají být vzdušné, nepříliš husté, tvarově úpravné. Může se používat jen jednoho druhu květů s dlouhými stopkami, aby květy brzy nevadly a mohly být po slavnostním aktu uloženy do vázy s vodou.

Kytice smuteční bývají větší než kytice oslavné. Jsou převážně vypichované do oválné, slaměné nebo mechové podložky, řidčeji volně vázané. K jejich zhotovování se používá stejného materiálu jako při vazbě věnců a vypichujeme je nejčastěji v délce 60 až 80 cm a šířce 50 – 60 cm. Při vazbě kytice vypichované se nejdříve vytvoří z delších větviček chvojí vypíchaný spodní okraj kytice a do toho se teprve vpichují větvičky základní zeleně; do té se pak umisťují připravené květy a na konec jemná zeleň asparagu. Materiál musí být navázán na dlouhých drátech nebo na dřevěných kolících, aby kytice byla dost vysoká a bohatě působila. Přizdobují-li se stuhami s věnovacími nápisy, má být šířka stuhy úměrná velikosti kytice.

Zvlástní skupinu tvoří také vazačské práce vánoční (obr. 256, 257 a 258).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>