BELLIS PERENNIS L. – SEDMIKRÁSKA, CHUDOBKA

Roste ve velkém množství na lukách, v nížinách i vysokých horách po celé Evropě. Na východ sahá až do Malé Asie a Syrie a najdeme ji i v Severní Americe. Od tohoto domácího druhu byli vyšlechtěni kříženci s plnými květními úbory v barvě bílé, růžové a červené.

Z variet se pěstují hlavně B. p. var. ligulou hort. s květy jazykovitými a B. p. var. fistulosa hort. s květy trubkovitými. Velkokvěté odrůdy se uvádějí pod názvem B. p. var. maxima hort. nebo gigantea hort. Z drobnokvětých odrůd je oblíbená Liliput, nízká, bíle kvetoucí, vhodná hlavně na kobercové výsadby.

Původně je Bellis perennis L., jak již samo jméno říká, trvalka, pěstuje se však jako kultura dvouletá, protože třetím rokem má drobnější, ne tak plné květy. Vyséváme ji v červenci až srpnu do pařeniště. V 1 g je asi 600 g plodů, které klíčí do dvou týdnů a klíčivost podržují 3 – 5 let. Silné sazenice vysazujeme na vzdálenost 20 x 15 cm. Ve špatných půdách se zvrhá v planou chudobku. Dá se beze škody přesazovat i v plném květu. Můžeme ji množit i dělením trsů po odkvětu, ale ze semen vypěstované rostliny jsou vždy zdatnější. Sedmikráska je oblíbená na výsadbu jarních záhonů, na obruby, hodí se i do hrnků a k řezu do malých kytiček.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>