Nízké rostliny s masitými lístky seskupenými v přízemní růžici. Některé druhy jsou domácí u nás, jinak většinou pocházejí z Pyrenejí a Alp. Květy sestavené v mnohoramenných vrcholících na vyšší lodyze vyrůstají ze středu růžice. Rozkvétají červeně nebo žlutě v červnu až září. Jsou nepostradatelné do skalek, na zídky a na výslunné svahy, kde se uplatňují po celý rok. V každé i sebechudší půdě se rychle rozrůstají. V kultuře se většina druhů snadno kříží a vzniká tak velké množství často velmi …
Trvalky
HOSTA TRATT. (SYN. FUNKIA DŮM.) – BOHYŠKA
Nízké trvalky z Číny a Japonska; mají význam spíše jako listnaté rostliny, ač některé z nich velmi pěkně kvetou. Listy jsou velké s nápadnou nervaturou, zelené a u některých variet bíle nebo žlutě pestré. Četné světle fialové květy v jednostranných hroznech se objevují v červenci až srpnu. Velkolisté druhy se vysazují do skupin a do trávníků, druhy malolisté a pestrolisté na obruby, podél cest nebo do skupin. Některé pestrolisté druhy se dají velmi dobře rychlit. Nejlépe se daří v dobré, …
HEMEROCALLIS L. – DENIVKA
Oblíbené trvalky, domovem v mírném pásmu Asie. Mají dužnaté kořeny a dlouhé úzké mečovité nebo trávovité listy. Květy liliovité, žluté až oranžové, v okoličnatém hroznu. Jsou nenáročné, daří se v každé lepší zahradní půdě, je-li jen trochu vlhká, a to na výsluní i v polostínu. Nejhezčí jsou starší dobře urostlé rostliny. Množí se dělením trsů na jaře nebo semenem ihned po uzrání. Dobře se vyjímají ve skupinách, záhonech nebo ojediněle v trávníku, zvláště v blízkosti vody. Jsou vhodné i k …
Přehled pěstovaných trvalek
Trvalky nízké (výška 5 – 30 cm)
Ajuga, Androsace, Adonis, Asarum, Aster alpinus, Aubrietia, Acaena, Achillea rupestris a A. ageratifolia, Antennaria, Armeria, Campanula carpatica, Campanula pussila, Cerastium, Convallaria, Corydalis, Dryas, Dianthus plumarius, Dianthus alpinus, Dianthus caesius, Erigeron alpinus, Erigeron aurantiacus, Euphorbia myrsinites, Gentiana, Gypsophila repens, Hieracium, Helianthemum, Helleborus, Hepatica, Iberis, Leontopodium, Linaria cymbalaria, Oenothera missouriensis, Phlox divaricata, Phlox setacea, Paronychia, Potentilla, Primula, Saponaria ocimoides, Saxifraga, Sedum, Silene, Sempervivum, Thymus, Veronica rupestris, Vinca, Viola.
Trvalky polovysoké (výška 30 – 80 …
YUCCA FILAMENTOSA L.
Tvoří snadné přízemní trsy hodně odnožující. Kvete pozdě v létě a na podzim. Je velmi dekorativní, otužilá. Listy vytrvávají přes zimu, ale obyčejně žádá lehkou přikrývku z listu. Květní stvol je až 2 m vysoký, květy má velké, zvonkovité, bílé, zevně nazelenalé (obr. 216). Květenství dlouho vytrvává. Hodí se jednotlivě do trávníku nebo do skupin i k řezu. Žádá teplou a výslunnou polohu a dobrou, propustnou půdu s dostatkem vápna. Množí se odnožemi a semenem.…
SOLIDAGO L. – ZLATOBÝL
Nízké až vysoké trvalky s drobnými zlatožlutými úbory sestavenými v latách. Většina z nich pochází ze Severní Ameriky. Jsou nenáročné, snášejí stín i slunce, vlhko i sucho. Nejlépe snáší sušší půdy S. virga aurea, ostatní lépe rostou ve vlhčích půdách. Hodně se rozrůstají, takže brzo tvoří celé porosty, a snadno zplaňují. Množí se dělením z jara nebo řízky. Používá se jich do velkých skupin, na břehy vod, před skupiny dřevin a k řezu.
Solidago virga aurea L. (obr. 217) je …
RUDBECKIA L. – RUDBEKIE
Pochází ze Severní Ameriky. Je to trvalka, podobná květem drobné slunečnici, od které se liší vykrajovanými listy, menšími květními úbory a vypouklým lůžkem. Bohatě odnožuje a vytváří porost. Pěstuje se hojně, zejména na venkovských zahrádkách. Hodí se do skupin, před skupiny keřů, k zakrytí zdí, na záhony a k řezu. Žádá výsluní a v době květu hodně vody, ale spokojí se jakoukoliv půdou. Množí se dělením trsů na podzim nebo z jara, zřídka semenem.
Rudbeckia laciniata L. je až 150 …
KNIPHOFIA MNCH. (TRITOMA KER.)
Trvalky s dlouhými kožovitými přízemními listy a 60 – 100 cm vysokými stvoly, které jsou zakončeny hustým hroznem žlutých, červenavých nebo nachových květů. Vesměs pocházejí z jižní Afriky a Madagaskaru. Pěstují se na slunných místech v propustné, humosní, mírně vlhké půdě. Většinou žádají na zimu dobrý zákryt. Hodí se do zahrad a do parků buď jako solitéry, nebo v menších skupinkách a lze jich použít i k řezu. Množí se oddělky i semenem. Semenáčky jsou choulostivé na mokro v půdě.…
CHRYSANTHEMUM L. – KOPRETINA
Chrysanthemum indicum L. Vedle hrnkových druhů máme i druhy, které vydrží i ve volné půdě. Kvetou koncem léta a na podzim až do zámrazu; výška 50 – 100 cm. Kvetou velmi bohatě v barvách bílé, žluté, červené a hnědé. Používá se jich na výsadbu záhonů v sadech, v parcích, v zahradách i k řezu. Rozmnožují se hlavně řízky, méně dělením trsů. Na zimu se doporučuje lehký kryt.…
ASTER L. – HVĚZDNICE
Podzimní druhy aster jsou většinou vysoké; používá se jich do parků, na skupiny i k řezu, ačkoliv řezané dlouho nevydrží. Jsou neobyčejně vzdorné vůči podzimním mrazům a kvetou dlouho do zimy, kdy již všechny ostatní květiny mráz zničil. Nejsou náročné, daří se jim na slunci i v mírném polostínu.
Aster cordifolius L. je až 100 cm vysoká astra s velkými srdčitými spodními listy; kvete v září neobyčejně bohatě, jemně fialově.
Aster novae angliae L., je původem ze Severní Ameriky, je …