Skleníky pro speciální kultury

Některé rostliny vyžadují podstatně odlišné podmínky pro svůj vzrůst, a proto je umisťujeme ve sklenících speciálně upravených.

Pro orchideje volíme skleníky prostorné, s dobře vybaveným větráním. Parapety stavíme laťové, takže vzduch může proudit volně mezi rostlinami. V těchto sklenících bývají větší ploché nádrže s temperovanou vodou. Skleníky mívají zvláštní zařízení na zavěšování košíčků.

Pro pěstování a rychlení karafiátů a stejně tak pro pěstování druhu Poinsettia pulcherrima potřebujeme skleníky s velkou vnitřní výškou, protože tyto kultury vyžadují značný prostor. Tento typ skleníků vyhovuje i pro dorychlování chryzantém.

Starší typy skleníků s malou vnitřní světlostí vyhovují všem kapradinám, které milují vlhko a žádají přistínění.

Pro pěstování kaktusů (viz obr. 7) a rostlin suchomilných vyhovují skleníky nízké, dobře prosvětlené, kde se nesráží vlhkost a rostliny mohou být postaveny blízko u skla.

Skleníky sbírkové mají být prostorné, protože tam často udržujeme i větší rostliny; menší sbírkové rostliny se dobře udržují na střední stupňovitě upravené polici. Stupňovité police dobře využívají prostoru. Ošetřování rostlinných sbírek je ovšem velmi náročné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>